Wybielanie zębów

Często na zębach powstają trwałe, ciemne przebarwienia z powodu picia kawy, herbaty, soków,czy palenia papierosów. Towarzyszący osad i kamień można usunąć przy pomocy scalingu i piaskowania. Jednak przebarwienia tkanek zęba wymagają zabiegu wybielania.

W gabinecie stosowane jest wybielanie nakładkowe z preparatem Opalescence.

Aby przeprowadzić kurację metodą nakładkową Opalescence, lekarz pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie specjalnych, indywidualnych dla każdego pacjenta nakładek na zęby. Przezroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania. Lekarz stomatolog wydaje pacjentowi strzykawki z żelem Opalescence, wyjaśnia jak go aplikować do nakładek i na jaki czas je zakładać. Z reguły kuracja trwa około tygodnia. Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia nie ulegają wybieleniu. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (co trwa zwykle dwa tygodnie), lekarz stomatolog może je wymienić dobierając odpowiedni jaśniejszy kolor. W czasie wybielania u kilku procent pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji. Lekarz stomatolog może zalecić zastosowanie specjalnego preparatu minimalizującego jej objawy. Żel Opalescence jest pakowany w małe strzykawki o poj. 1,2 ml zawierające jednorazową dawkę preparatu.

Preparat Opalescence PF (potassium nitrate, fluoride) oparty na nadtlenku karbamidu, dodatkowo zawierający fluor i azotan potasu – przeciwko nadwrażliwości, zwiększa komfort kuracji. Dodatek azotanu potasu oraz jonu fluorowego pozwala na wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie nadwrażliwości w trakcie wybielania. Wartość pH preparatu Opalescence wynosi około 6,5 (zbliżona do neutralnej). Preparat zawiera 20% wody, co zmniejsza ryzyko odwodnienia zębów.