Periodontologia

​Periodontologia to dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Choroby i stany zapalne tych właśnie tkanek są najczęstszą przyczyną utraty zębów. Większość dorosłych osób ma problemy z chorobami przyzębia. Są one najczęściej spowodowane niewłaściwym dbaniem o higienę jamy ustnej, niezdrowym trybem życia i złym odżywianiem. Innymi przyczynami mogą być: wrodzona skłonność do chorób przyzębia lub choroby ogólnoustrojowe osłabiające i obniżające odporność organizmu.

Zaniedbania w higienie oraz wczesnym leczeniu chorób przyzębia mogą doprowadzić nawet do utraty zębów, dlatego bardzo ważne jest profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego oraz prawidłowe utrzymywanie higieny jamy ustnej. Jeśli dochodzi do zaawansowania choroby (stanu zapalnego przyzębia), a metody zachowawcze nie przynoszą efektu leczniczego, konieczne jest leczenie chirurgiczne (kiretaż)

Jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany przyzębia, najczęściej objawiające się rozpulchnieniem dziąseł i krwawieniem dziąseł, należy niezwłocznie udać się na poradę do stomatologa i zadbać o higienę jamy ustnej.

Scaling ultradźwiękowy

Kiretaż zamknięty

Kiretaż otwarty

Leczenie zmian na błonie śluzowej

Plastyka wędzidełek

Sterowana regeneracja tkanek