Platelet Rich Fibrin (PRF)

Firbryna bogatopłytkowa (PRF) jest autogenną matrycą otrzymywaną z koncentratu płytek krwi pacjenta. Otrzymywana membrana fibrynowa stymuluje gojenie i wzrost tkanek miękkich. Jest bogata w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu (VEGF – vascular endothelial growth factor).

PRF inicjuje także trwałe uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu (PDGF – platelet derived growth factor), białka które odgrywa znaczącą rolę w procesie angiogenezy; transformującego czynnika wzrostu (TGF beta – transforming growth factor), białka, które stymuluje wzrost tkanek; i trombospondyny 1, przylegającej glikoproteiny która pośredniczy w interak cjach pomiędzy komórkami oraz w procesie angiogenezy. Obecność tych białek w znaczący sposób przyspiesza gojenie, zwłaszcza w krytycznej fazie pierwszych dni po zabiegu.

Główną zaletą tego autologicznego biomateiału jest powolne uwalnianie z PRF czynników wzrostu przez okres dłuższy niż 7 dni. To powolne uwalnianie jest możliwe tylko z membrany PRF, a nie jest możliwe z PRP czy PRGF. Odciśnięty płyn z membran zawiera duże ilości białek wyspecjalizowanych w zwiększaniu przyczepu komórek do biomateriałów i tytanu.

Klinicznie jest sprężysta, wytrzymała i elastyczna co umożliwia łatwe manipulowanie, przycinanie i szycie. PRF jest wyjątkowo stabilny w temperaturze pokojowej umożliwiając wydłużenie czasu pracy. Biologiczna i biomimetyczna jakość tej membrany wspomaga efektywną migrację i proliferację komórek ale także eliminuje potrzebę użycia biomechanicznych dodatków lub antykoagulantów.

Tworzenie membran wymaga pobrania krwi pacjenta. Podsumowując: polega na podążaniu za precyzyjnie przygotowanym protokołem wirowania określonej ilości krwi pacjenta, odsączaniu i przycinaniu membran do rozmiaru o określonej stałej grubości.

Właściwości: Bogata w fibrynę Membrana PRF wspomaga angiogenezę i stymuluje wzrost tkanek Indukuje proces gojenia, zwłaszcza w czasie pierwszych krytycznych 7 dni Tworzenie membran w gabinecie z własnej krwi pacjenta Posiada właściwości hemostatyczne Sieć fibrynowa podobna do naturalnie wytworzonej

Akceleracja procesów gojenia jest spowodowana przez: Efektywne tworzenie nowych naczyń Zamknięcie rany Szybki remodeling tkanki łącznej Redukcja procesów infekcyjnych

Wskazania: Sinus lifts (podniesienie dna zatoki) Przeszczepy tkanek miękkich Przeszczepy kości Zabiegi periodontologiczne Augmentacja zębodołów poekstrakcyjnych Wspomaganie gojenia ran

Fibryna bogatopłytkowa. Proces wg systemu wirówki Choukroun'a

Kategorie Aktualności

eLDEPuj
Sprawdź, czy zdasz...

eLDEPuj

Program multimedialny przygotowujący do egzaminów LDEK, LEK

Czytaj Więcej

Ostatnie Aktualności